program WARP NB-IoT dla startupów i rozwijających się firm

Data publikacji: 2017-07-12 11:22:34

hub:raum szuka projektów z obszaru Narrowband-IoT, aby przeobrazić rynek Internetu Rzeczy

 

hub:raum (inkubator startupów Deutsche Telekom – właściciela sieci T-Mobile w Polsce) chce przenieść komunikację z „rzeczami” na nowy poziom. Niedawno uruchomiony program WARP NB-IoT skierowany jest do startupów i rozwijających się firm, które opracowują rozwiązania mogące wykorzystać technologię sieciową NB-IoT. Efektem współpracy może być natomiast wsparcie techniczne, komercjalizacja pomysłów na europejskich rynkach oraz potencjalna inwestycja ze strony hub:raum.

Według McKinsey Global Institute[i] wartość rynku Internetu Rzeczy do 2025 roku wzrośnie z 3,9 biliona USD do 11,1 biliona USD. Co więcej, zgodnie z przewidywaniami już do 2020 roku na świecie będzie od 15 do 20 procent więcej urządzeń IoT. Ten trend może być szansą do rozwoju projektów w obszarze IoT oraz Narrowband IoT.

NB-IoT to technologia sieciowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana właśnie urządzeniom Internetu Rzeczy. Jest dostępna dla wszystkich, nie jest rozwiązaniem autorskim żadnej firmy i pracuje na licencjonowanym paśmie częstotliwości już teraz wykorzystywanym przez mobilnych operatorów, co zapewnia wysoką jakość i niezawodność. Największe zalety NB-IoT to między innymi długa żywotność baterii (do 10 lat), efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, penetracja wewnątrzbudynkowa, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz oczywiście niski koszt.

Możliwości wykorzystania NB-IoT w praktyce jest mnóstwo. Optymalizacja procesu zarządzania lampami ulicznymi, pomiarami, miejscami parkingowymi czy odpadami, ale też całkowicie nowe rozwiązania dla śledzenia towarów, cennych przedmiotów, zwierząt albo rowerów to tylko niektóre przykłady. Tak naprawdę technologię tę można użyć w każdej sferze życia – ograniczenia nie istnieją.

WARP NB-IoT to program utworzony przez hub:raum, który stanowi element ekosystemu Deutsche Telekom. Inicjatywa jest okazją na wprowadzenie w życie lub rozwinięcie swojego pomysłu na polu NB-IoT, nawet jeśli dane rozwiązanie stosowało wcześniej inną „energooszczędną” metodę. Dzięki WARP NB-IoT można uzyskać pomoc techniczną na etapie prototypowania i ogromne wsparcie biznesowe ekspertów przy implementacji produktu na rynku. Co więcej, startupy mogą liczyć na atrakcyjną mieszankę innych profitów, w skład której wchodzi między innymi dostęp do testowej sieci NB-IoT, sposobność przygotowania pilotażowego wdrożenia i potencjalna inwestycja ze strony hub:raum. Obecnie Deutsche Telekom wprowadza NB-IoT w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech, co umożliwi komercjalizację wybranych projektów właśnie na tych rynkach.

WARP NB-IoT to kontynuacja programu NB-IoT Prototyping Hub, który odbywał się na przełomie roku w Bonn, Berlinie i Krakowie. 16 wybranych startupów rozwijało swoje rozwiązania i adaptowało je do technologii Narrowband IoT . Obecnie, po pierwszych sukcesach prototypów, zespoły  pracują nad pilotażowymi wdrożeniami.

WARP NB-IoT przeznaczony jest dla startupów i rozwijających się firm, które stworzyły inteligentny produkt lub mają na niego pomysł w przestrzeni: miast, domów, przemysłu, zdrowia, śledzenia czy usług. Więcej informacji oraz formularz dostępny jest na stronie internetowej: www.bit.ly/ApplyToWARPNB-IoT

 

[i] http://www.mckinsey.com/industries/semiconductors/our-insights/security-in-the-internet-of-things

Polecamy również

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »