Mercedes Benz Manufacturing Jawor 1323 wyświetlenia

Obserwuj
O firmie

Pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka jest połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoliło na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku.

Wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze to około 600 mln euro, czyli ponad 2,5 mld zł. Uruchomienie tak nowoczesnego zakładu to jednak nie tylko inwestycja w jego budowę. Fabryka w Jaworze to również stworzenie ponad 1000 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, z których każde generuje dodatkowe miejsca pracy u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie. Firma organizuje również szereg działań edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli z regionu, mających na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów szkół technicznych. Oferowane przez koncern szkolenia przyszłych polskich pracowników przez wykwalifikowanych ekspertów z Niemiec pozwalają na transfer umiejętności i wiedzy na temat innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz nowoczesnych metod zarządzania, przyczyniając się do dalszego wzrostu produktywności gospodarki regionu.

Zakład w Jaworze dołączył do sieci fabryk zespołów napędowych Mercedes-Benz, obejmującą wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów. Wiodącą fabryką jest Untertürkheim, produkująca silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły. Z kolei zakład w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Daimler AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG.

Sieć fabryk Mercedes-Benz to również liczne zakłady poza granicami Niemiec, tj. Star Transmission w Rumunii – spółka zależna Daimlera, która montuje skrzynie biegów, a także produkuje części i komponenty czy przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie, wytwarzające silniki na lokalny rynek Państwa Środka. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje dla Mercedes-Benz czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).

Języki, którymi mówimy język polski, język angielski, język niemiecki
Możliwość zrealizowania praktyk Tak
Możliwość zrealizowania projektu studenckiego Tak
Możliwość zrealizowania pracy dyplomowej Automatyka, robotyka, Logistyka, zakupy, transport, Mechanika, Produkcja