Witaj u progu nowej rzeczywistości edukacyjnej! Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto zadbać, aby była to decyzja samodzielna i dobrze przemyślana. Taki wybór wymaga czasu oraz analizy wielu możliwości. Istotne jest, aby nie podejmować decyzji pod wpływem znajomych lub przekonań innych osób, które mają dobre intencje, ale nie zawsze mają aktualną wiedzę na temat rynku pracy. W tym artykule chcemy pokazać Ci kilka linków, które warto sprawdzić przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej.
Gdzie szukać informacji o zawodach?
Na początek warto poznać różne możliwości i zawody. Najczęściej mówi się o korzyściach związanych z wybraną profesją, jednak dobrze jest poznać szerszą perspektywę wynikającą z wykonywania danego zawodu, czyli jego blaski i cienie.
Do wyboru są te bardziej tradycyjne zawody, a także tak zwane „zawody przyszłości”, które bazują na kompetencjach cyfrowych oraz umiejętnościach interdyscyplinarnych. Najprostszym rozwiązaniem jest przejrzenie opisów zawodów dostępnych na stronie: https://mapakarier.org/.
W szczególności polecamy wartościowy zbiór informacji przygotowany przez specjalistów z Mapy Karier, gdzie możesz znaleźć wiele przydatnych treści mogących ułatwić podjęcie decyzji związanej z wyborem kierunku studiów: https://padlet.com/Mapa_Karier/karierowy-niezb-dnik-v6r93h9eynom4tru.
Kolejną stroną, którą rekomendujemy, są Kierunkowskazy Kariery, gdzie zamieszczone są rozmowy ze studentami różnych kierunków: https://kierunkowskazkariery.pl/. Jeżeli chcesz poznać szczegółowe opisy dotyczące poszczególnych zawodów, możesz sprawdzić Klasyfikację zawodów i specjalności prowadzoną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow.
Jak wygląda zapotrzebowanie na poszczególne zawody
na rynku pracy?
Jeżeli masz już wstępne propozycje dotyczące obszaru, w jakim chcesz się kształcić, warto sprawdzić, jak wygląda zapotrzebowanie na specjalistów z danego obszaru aktualnie. Pamiętaj jednak, że obecny rynek pracy jest bardzo dynamiczny i nie ma możliwości, aby ze 100% pewnością stworzyć idealny plan na swoją przyszłość zawodową. Prestiżowy kierunek studiów może nie zagwarantować Ci sukcesu, jeśli w trakcie studiów nie zadbasz także o rozwój swoich kompetencji i doświadczeń. Aby zapewnić sobie szansę na satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę, należy zastanowić się jakie umiejętności będą poszukiwane na rynku pracy w perspektywie najbliższych kilku lat. Warto brać także pod uwagę możliwość automatyzacji zadań związanych z wybranym obszarem. Istnieje strona, która podejmuje próbę oceny, w jakim stopniu dana profesja będzie podlegać procesowi automatyzacji. Warto zauważyć, że dane odnoszą się do rynku pracy
w Stanach Zjednoczonych: https://willrobotstakemyjob.com/. Równie ważne w przyszłości będzie posiadanie odpowiednich umiejętności. W tej kwestii można odnieść się do raportu „Future of skills. Employment in 2030” https://futureskills.pearson.com/#/welcome-video.
Rynek w naszym kraju warto monitorować za pomocą narzędzi takich jak:
- Barometr Zawodów https://barometrzawodow.pl/
- Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych: https://ela.nauka.gov.pl/pl
Jakie kierunki studiów były popularne w ubiegłych latach?
Możesz także sprawdzić, jak wyglądało zainteresowanie poszczególnymi kierunkami w ubiegłym roku. Dzięki temu możesz wstępnie ocenić, które kierunki cieszą się największą popularnością, co prawdopodobnie przełoży się na większą ilość kandydatów oraz próg punktowy wymagany na poszczególnych uczelniach: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wyniki-rekrutacji-na-studia-na-rok-akademicki-20222023-w-uczelniach-nadzorowanych-przez-ministra-edukacji-i-nauki.
Istnieją także serwisy internetowe prowadzące ogólnopolskie rankingi uczelni wyższych oraz kierunków studiów takie jak:
- Perspektywy: https://perspektywy.pl/portal/
- Otouczelnie: https://www.otouczelnie.pl/
Zapraszamy na PWr!
Jeżeli uważasz, że twój przyszły kierunek studiów może być związany z obszarem technicznym, sprawdź szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji na poszczególne kierunki na stronie Politechniki Wrocławskiej: https://rekrutacja.pwr.edu.pl/. Pamiętaj, że możesz także uzyskać więcej informacji na temat kierunków studiów dzięki Informatorowi w formacie pdf: https://rekrutacja.pwr.edu.pl/wp-content/uploads/2023/03/Informator_rekrutacja_2022__www2.pdf.
Każdy wydział na swojej stronie zamieszcza także szczegółowe programy kształcenia poszczególnych kierunków. Jest to doskonała okazja, żeby sprawdzić, jak będą wyglądały poszczególne semestry oraz jakie zagadnienia będziesz realizować w trakcie studiów. Na kanale YouTube Politechniki Wrocławskiej znajdziesz także filmiki,
w których studenci opowiadają o swoich kierunkach studiów przygotowane w ramach dni otwartych w ubiegłych latach. Jeśli chcesz sprawdzić, co jeszcze może zaoferować Ci Politechnika Wrocławska, koniecznie sprawdź listę organizacji studenckich i kół naukowych dostępnych na stronie Działu Studenckiego: https://dzialstudencki.pwr.edu.pl/organizacje-studenckie/wykaz-uczelnianych-organizacji-studenckich.
Podsumowując, warto na spokojnie przeanalizować dostępne źródła i zdobyć jak najwięcej informacji na temat kierunków, które uważasz za interesujące. Pamiętaj jednak, że wybór studiów to ważna decyzja, ale zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynku pracy w przyszłości większą rolę aniżeli zawody, będą odgrywać umiejętności. Kluczowe jest także przeanalizowanie swoich mocnych stron, predyspozycji, wartości oraz zainteresowań. Jeżeli czujesz potrzebę porozmawiania
o swoich wyborach z doradcą zawodowym, zapraszamy do naszego Biura Karier Politechniki Wrocławskiej. Jeśli chcesz umówić na spotkanie z doradcą zawodowym, napisz maila na adres biurokarier@pwr.edu.pl i zapytaj o możliwość spotkania. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00, dlatego prosimy,
aby w mailu określić preferowany termin, godzinę oraz formę spotkania (stacjonarnie/online). Zapraszamy 😊