Czy podczas przygotowań do egzaminu zdarzyło Ci się, że na widok tysięcy literek ułożonych równiutko w rządkach poczułaś/eś LĘK, ZNIECHĘCENIE, a następnie stwierdziłaś/eś: NIE DZIŚ! ???
A może zrobiłaś/eś notatki z wykładu notując każde słowo prowadzącego, a potem trudno było Ci znaleźć sens wypowiedzi?
Jeśli te doświadczenia są dla nas wspólne to podpowiem, że jest na to sposób polegający na notowaniu za pomocą map myśli, a co za tym idzie, uczeniu się przy ich użyciu.
Spójrz na infografikę poniżej:
Ile z tych popularnych źródeł pozyskiwania informacji to ciasno zadrukowane teksty?
Niewiele. Bo też niewiele osób, w obrazkowym świecie, w którym żyjemy, lubi uczyć się w ten sposób. Czerpiemy wiedzę z bardzo różnych nielinearnych źródeł pobudzając tym samym cały nasz mózg
i angażując go do uczenia się i zapamiętywania przy użyciu wszystkich zmysłów. Czas więc zmienić przyzwyczajenia i wdrożyć mindmapping w codzienną naukę.
Nie chcę zniechęcać Cię do otwierania książek , O NIE! Chcę przybliżyć Ci korzyści płynące z korzystania
z obrazkowego świata. Korzystania w pełni, tj. nie tylko oglądania, ale również tworzenia, a następnie uczenia się z notatek nielinearnych. Wykorzystywania, jak sam doświadczysz, w zupełnie nieświadomy, wręcz intuicyjny sposób siły Twoich skojarzeń oraz prawej półkuli mózgu. Innymi słowy WYTRYCH NR 4 – MINDMAPPING – czyli wizualne notatki.
Wokół nas obrazy, ikony, emotki, kolory, a co za tym idzie emocje, wizje artystyczne i energia. To wszystko czym żywi się prawa półkula naszego mózgu (ta, jak już wiecie, mniej wykorzystywana w szkole
i w nauce). Wydaje się, że otaczający nas świat wręcz zachęca do jej uruchomienia: użycia kolorów, znaków, symboli, które pobudzą w nas emocje, a te wpłyną na dwutorowe uczenie się – zapamiętywanie –przy użyciu pełnych możliwości (prawo- i lewopółkulowych) naszego mózgu.
Za ojca nielinearnych notatek, czyli map myśli, uznawany jest Tony Buzan i myślę że warto na dobry początek poczytać jego wskazówki dotyczące ich tworzenia.
Po tych słowach, często spotykam się z dwoma stwierdzeniami adeptów sztuki:
- Po co, przecież i tak nie potrafię rysować? oraz 2. Po co, przecież wiem jak rysować?
Ad. Wątpliwość nr 1
Nie ma znaczenia co miałeś z plastyki w szkole i czy do dziś nie potrafisz namalować konia w biegu. Mapa myśli jest Twoją własnością – tylko i wyłącznie Ty masz ją „umieć czytać” i rozumieć. Nanoś na niej symbole i kolory, które budzą w Tobie skojarzenia. Pamiętaj, że dla jednego zastosowanie koloru czerwonego oznacza głębokie uczucie.
Kolejna osoba odczyta ten kolor jako ostrzeżenie.
Ten sam kolor, a zupełnie inne emocje!
Nie jestem zwolenniczką tworzenia map myśli do ogólnodostępnego wykorzystania – taka mind mapa często budzi pytanie: a co autor miał na myśli? Nie o takie pytania nam chodzi. Ma przywoływać NASZE skojarzenia, NASZE wspomnienia, NASZE znaczenia, a dzięki temu uruchamiać sieci połączeń, które już powstały podczas jej tworzenia i teraz są zapraszane do powtórki materiału, do utrwalenia połączeń nerwowych.
Co to?
Zając
A może:
Kaczka?
——-
——-
Nie staraj się zadowolić innych swoim rysunkiem, bo nie możesz wziąć odpowiedzialności za ich skojarzenia. Innymi słowy: to, co służy Tobie nie koniecznie jest przydatne komuś innemu. A skoro nie przyda się nikomu innemu, skoro nie muszę zachwycić świata kreacją artystyczną i nie będą moich prac wystawiać w warszawskiej Zachęcie to nie muszę „umieć malować”. Każdy z nas może być autorem doskonałych, własnych i wartościowych map myśli. Pod warunkiem, że zrzuci z siebie wewnętrznego krytyka i zapomni o trójce z plastyki 😊.
Ad. Wątpliwość nr 2
Skoro lubisz i umiesz przedstawiać swoje myśli za pomocą ikonek, symboli i kolorów to również zachęcam Cię do poczytania tego, do czego zachęca Tony Buzan i paru jego naśladowców. Mnie osobiście przekonuje to, by długość linii, na których osadzone są słowa odpowiadała długości słów. Dlaczego? Oto przykład: Pamiętam (widzę), że pod hasłem ORGANOLEPTYCZNY była taka króciutka gałąź. Tak, to SMAK!!! Przypomniałaś/-eś to sobie dlatego, że zapamiętałaś -eś krótką linię będąca odgałęzieniem słowa organoleptyczny Długość linii jest kolejnym obrazem, symbolem słowa, wpływającym na jego zapamiętanie, a następnie odtworzenie. Wielkość liter poszczególnych wyrazów również może mieć znaczenie. Kolejność wychodzących z siebie rozgałęzień, dodatkowo ponumerowanie ich, a następnie zróżnicowanie wielkością liter, podkreśla znaczenie w hierarchii i nie pozwala zapomnieć odpowiedniej kolejności. Znacznie bardziej niż szablonowe: 1.,2.,3.,4.. Do tego kolor, ikonka, podkreślenie czy wyboldowanie – nie ma mocnych – zapamiętasz na bank! Mind mapa jest nie tyle nośnikiem treści, co przede wszystkim systemem skojarzeń.
Jeśli czujesz, że rysowanie, kolorowanie i bazgranie jest Twoją drugą naturą, wskazówki twórców mindmappingu pozwolą Ci jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał. Wzbogacisz go o wiedzę dotyczącą tajników działania naszego mózgu. A dzięki nim Twoja mapa będzie pracowała na Twoją korzyść z podwójną siłą.
Ten tekst to tylko namiastka tego, co możesz zyskać dzięki równoległemu tworzeniu map myśli i uczeniu się przy ich użyciu. Mam nadzieję, że najczęściej słyszane przeze mnie wytłumaczenie: nie umiem i nie lubię rysować, Ciebie już nie dotyczy😊.
Mapy myśli pomagają nam w aktywnym słuchaniu, a nie biernym zapisywaniu słów wykładowcy. Podczas czytania tekstu i jednoczesnemu robieniu mind mapy rozwijasz umiejętność czytania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków i notowania kwintesencji.
Pamiętaj, że w nielinearnym świecie, w którym żyjemy linearne notatki są już archaiczne dla Twojego mózgu. Przynajmniej spróbuj zrobić swoja pierwszą mind mapę. Jeśli pierwsza próba już za Tobą to sięgnij do wskazówek – zachęt Tony-ego B., a jeśli i ten etap już pokonałeś to… przygotuj kartkę A4, co najmniej
4 kolory mazaków i do dzieła.
A potem nieś tę wiedzę dalej.
Ponieważ uczenie innych najlepiej sprzyja zapamiętaniu 😊
Jeśli chcesz porozmawiać o swoich sukcesach i ewentualnych niepowodzeniach na tym polu, zapraszamy na konsultacje z doradcami z Biura Karier PWR – czekamy na Ciebie!
Karolina Urbańska – doradca zawodowy Biura Karier.