Często mówi się, że poszukiwanie pracy to też praca… To prawda! Przy czytaniu ogłoszeń istotne są uważność, umiejętność selektywnej oceny informacji oraz coś jeszcze…
JAK CZYTAĆ OFERTY PRACY?
W poszukiwaniach pracy liczy się otwartość na różne kanały, źródła ofert oraz metody nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Istnieje wiele portali z ofertami pracy, w tym często skierowanych do konkretnej grupy odbiorców, jak portal z ofertami pracy i praktyk Biura Karier. Należy pamiętać, że czytanie wszystkich ogłoszeń bez refleksji i analizy informacji w nich zawartych, a jednocześnie podchodzenie sztywno do wymagań zapisanych w ofercie może spowodować, że znalezienie w szczególności pierwszej pracy okaże się sporym wyzwaniem. Dodatkowo przy czytaniu ogłoszenia istotne są uważność, zaangażowanie, umiejętność selektywnej oceny informacji oraz nasze własne potrzeby. Często mówi się, że poszukiwanie pracy to też praca. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ponieważ jest zajęciem wymagającym od nas dużej motywacji oraz odpowiedniego zorganizowania. Czy pamiętasz ile wysłałaś/wysłałeś ofert pracy ostatnio? Do jakich firm i na jakie stanowiska? Założę się, że większość czytających ten artykuł nie zapisuje swoich poczynań związanych z udziałem w procesach rekrutacyjnych, a to błąd. Dzięki stworzeniu prostego narzędzia do mierzenia wyników swoich działań, jesteś w stanie określić co sprawdza się w Twoich rekrutacjach, a co nie i dlaczego. Jednak najważniejsze powinno być ustalenie czego chcesz TY, jakie są Twoje wartości oraz oczekiwania względem przyszłej pracy. Tylko jasne sprecyzowanie własnych potrzeb pozwoli na uniknięcie nietrafionych rekrutacji i zaoszczędzi czas obu stronom procesu rekrutacyjnego. Bez ustalenia kluczowych zmiennych, mogących mieć wpływ na Twoją decyzję, nie powinnaś/powinieneś ruszać dalej.
Jak efektywnie analizować oferty pracy?
- Krok pierwszy to nakładanie filtrów lub ustawienie powiadomień. Nie potrzebujesz zazwyczaj czytać wszystkich ofert, wystarczą te z branż kluczowych oraz pokrewnych z Twoimi zainteresowaniami zawodowymi. Należy jednak przeglądać oferty systematycznie.
- W trakcie wstępnej analizy wyników wyszukiwania warto zwrócić uwagę na termin publikacji ogłoszenia. Im dłużej ogłoszenie „wisi” na stronie, tym większe prawdopodobieństwo, że firma jest już w trakcie rozmów z kandydatami. W zależności od tego, ile firma ma czasu na zatrudnienie nowej osoby, tyle czasu może poświęcić na proces rekrutacji. Wniosek: im szybciej zaaplikujesz na ofertę pracy, tym potencjalnie większe szanse na odpowiedź ze strony rekrutera.
- Zawsze, ale to zawsze należy na spokojnie zapoznać się z treścią ogłoszenia. Znajdziesz tam większość informacji, których potrzebujesz, aby podjąć decyzję czy to odpowiednie stanowisko dla Ciebie. Jest to również najlepsze źródło wiedzy na temat tego, co należy uwzględnić w swoich dokumentach aplikacyjnych. Warto odnaleźć informacje kluczowe w ofercie. Dobrym pomysłem może być także sprawdzanie strony firmy oraz kont w mediach społecznościowych. Jest to moment, w którym możesz zastanowić się, czy współdzielisz z potencjalnym pracodawcą podobne wartości. Przestrzegam jednak przed podejmowania decyzji o udziale w procesie rekrutacyjnym danej firmy na podstawie anonimowych opinii w sieci. Jeśli chcesz poznać firmę lepiej, postaw na sprawdzone źródła informacji.
- Obecnie procesy rekrutacyjne prowadzone są często na skomplikowanie brzmiące stanowiska. Już sama nazwa może spowodować, że będziesz chciała lub chciał zrezygnować z aplikowania na stanowisko, na które w swojej ocenie nie posiadasz odpowiednich kompetencji. Kluczowe jest porównanie nazwy stanowiska z zakresem obowiązków, ponieważ nazewnictwo stosowane przez firmę może być zwodnicze, a dalsza treść ogłoszenia może rozwiać Twoje obawy względem dopasowania do profilu kandydata idealnego.
- Listy wymagań wobec kandydatów mogą być naprawdę długie i mylące jednocześnie. Nie warto traktować tej listy dosłownie, nie zawsze bowiem trzeba spełniać wszystkie wymagania. Warto się zastanowić, które kompetencje są niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeśli spełniasz większość z nich, masz pole do negocjacji. Dobrą praktyką jest także wprowadzanie rozróżnienia na wymagania konieczne oraz mile widziane przez rekruterów.
Przykładem może być prawo jazdy, które jest jednym ze standardowych wymagań w ofertach pracy. Warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie w przypadku rekrutacji na stanowisko programisty w firmie zlokalizowanej w centrum miasta, jest to wymóg konieczny? Inny przykład: jeśli jesteś absolwentem lub absolwentką, w szczególności uczelni technicznej i w trakcie studiów realizowałaś/realizowałeś różnego rodzaju projekty na zaliczenie przedmiotu czy we własnym zakresie, działałaś/działałeś w ramach kół naukowych, odbywałaś/odbywałeś praktyki lub szkolenia, to czy faktycznie nie masz żadnego doświadczenia? Warto to rozważyć w trakcie analizy kolejnej oferty pracy w kontekście dopasowania do stanowiska.
- Szczególnie pierwsze kroki na rynku pracy bywają stresujące i towarzyszy im wiele obaw związanych z brakiem odpowiednich kwalifikacji. Chciałabym zwrócić jednak również uwagę na fakt, iż zbyt mała ilość wymagań, łatwość zawarcia umowy zdalnie czy niejasne zasady wyjazdu za granicę również powinny wzbudzić Twoją czujność. Jeśli zostaniesz poproszona/poproszony o przekazanie danych wrażliwych, czyli dotyczących sfery prywatnej (np. nazwisko rodowe matki lub numer i seria dowodu osobistego), sprawdź dokładnie z kim masz do czynienia i czy proces zawarcia umowy jest bezpieczny. Zdarzają się sytuacje, w których przestępcy próbują wyłudzić dane osobowe np. w celu zaciągnięcia zobowiązań finansowych. W uczciwych procesach rekrutacyjnych nie wymaga się skanu dowodu osobistego, ponieważ jest to zabronione! Przejrzyste ogłoszenie jest nie tylko potwierdzeniem uczciwych zamiarów pracodawcy, ale również umożliwia obiektywną ocenę oferty na etapie ogłoszenia oraz oszczędność czasu. Im więcej szczegółów i konkretnych informacji znajduje się w ogłoszeniu, tym transparentność pracodawcy jest większa.
- Przyjrzyj się dokładnie ofercie firmy oraz proponowanym benefitom. Zastanów się czy potrzebujesz wstępu na siłownie, jeżeli faktycznie nie jesteś fanem lub fanką sportu i aktywności fizycznej? Owocowe czwartki są naprawdę fajne, ale czy to jest to czego potrzebujesz w tej chwili najbardziej? Uważam, że przeglądając oferty pracy warto pamiętać, jakie są Twoje osobiste cele i potrzeby. Być może część firm nie zapewnia dodatkowych rozrywek w czasie pracy, ale za to będzie oferować pakiet szkoleń wprowadzających w obowiązki lub mentora.
- Sprawdź jak wygląda sam proces zaaplikowania na ofertę. Zwróć uwagę czy ogłoszenie zawiera wymaganą treść klauzuli RODO. Jeśli tak, w dobrym tonie będzie dopasowanie treści oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych w swojej aplikacji. W przypadku dużych firm coraz częściej można spotkać się z prośbą o wypełnienie formularza rekrutacyjnego zamiast wysłania tradycyjnego maila z CV. Może być to sygnał, że firma korzysta z systemu zarządzania aplikacjami, popularnie zwanego ATS. W takiej sytuacji ważne jest, aby szczegółowo uzupełnić formularz rekrutacyjny. Każde z pytań w nim zawartych ma swój cel, zatem nie oszczędzaj czasu na tym etapie poprzez zdawkowe odpowiedzi.
Poszukiwania pracy i czytanie dużej ilości ofert pracy bywają męczące, jednak należy pamiętać o celu przyświecającym tym działaniom, czyli znalezieniu odpowiedniego miejsca pracy dla siebie. Warto wykorzystywać różne działania i metody. Pamiętaj, że wpływ na ostateczną decyzję rekrutera ma bardzo dużo czynników. Nie zawsze propozycje pracy otrzyma osoba pozornie najlepiej odpowiadająca swoimi kompetencjami profilowi kandydata idealnego. Czasami musi pojawić się „chemia”… Aby tak było, należy znać odpowiedź na pytania dlaczego aplikujesz na konkretne stanowisko oraz dlaczego rekruter powinien wybrać właśnie Twoją aplikację. Proces rekrutacyjny to nie czas na skromność, a pewną siebie prezentację swojej oferty jako odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Jeżeli uważasz, że masz braki w jakiejś kompetencji, zawsze możesz podjąć działania, aby szybko je uzupełnić. Pamiętaj, że to rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym momentem i w jej trakcie masz okazję sprawdzić kulturę organizacyjną firmy oraz przekonać się czy stanowisko faktycznie odpowiada Tobie. Tak samo będzie działał rekruter. Wykorzystaj tę szansę. Często osoby poszukujące pracy korci, aby wysyłać jedno CV na wiele ofert. Nie powinno więc dziwić, że rekruterom również może zdarzyć się przekopiowanie części wymogów z wcześniejszego ogłoszenia, zatem warto pamiętać o podchodzeniu do wymogów w ofercie pracy z dystansem. Aplikując możesz wybrać jedną z dwóch strategii, czyli wysyłać dokumenty wszędzie i nie przejmować się niewielkim odzewem lub wybierać oferty, które są dla Ciebie najciekawsze i profilować dokumenty. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w dostosowaniu swojego CV do konkretnej oferty, to zapraszam na konsultację indywidualną w Biurze Karier.
Powodzenia!
Autor: Karolina Zdunek