Blockchain developer – kto to jest i jak nim zostać?

Blockchain to jedna z najnowszych technologii, zyskująca coraz więcej zastosowań w wielu dziedzinach naszego życia. Jeśli kojarzysz ją tylko z kryptowalutami, które były jednym z pierwszych jej zastosowań, to pewnie zaskoczę Cię mówiąc, że blockchain jest już wykorzystywany w medycynie, logistyce, gamingu, usługach pożyczkowych, a ostatnio inteligentne kontrakty (smart contracts) nawet warunkują związki małżeńskie! 

Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się również zawód blockchain dewelopera. Jeśli Ty również myślisz o karierze w tej branży, przeczytaj nasz artykuł, w którym powiemy Ci jak zostać programistą blockchain krok po kroku.

Blockchain jako jedna z najszybciej rozwijających się technologii

Z roku na rok rośnie liczba projektów związanych z technologią blockchain. Trend ten zdecydowanie będzie się utrzymywał przez najbliższe lata. Sama technologia, chociaż jest stosunkowo nowa, jest jedną z najbardziej obiecujących technologii. 

Jej zastosowań też jest coraz więcej. Tak, jak wspomniałam na początku, inteligentne kontrakty (smart contracts) są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, od usług pożyczkowych po medycynę, a ostatnio nawet pieczętują związki małżeńskie. 

Ale nie tylko sama technologia prężnie się rozwija. Blockchain to najbardziej pożądana umiejętność developerów wg. raportu LinkedIn. Jednocześnie na rynku wciąż brakuje ekspertów z tej dziedziny. Jest to więc idealny moment, aby w tym kierunku rozwijać swoją karierę.

Co oferuje Ci blockchain?

Blockchain to obiecująca technologia nie tylko dla biznesu, ale też dla developerów. Wybierając tę specjalizację, możemy mieć wszystko to, na czym nam zależy w pracy programisty: stały rozwój, różnorodność projektów i dobre zarobki.

Rosnący popyt na produkty i usługi blockchainowe

Ten gorący trend utrzymuje się już kilka lat, i nic nie wskazuje na to, aby miał zanikać. Oczekiwana stopa wzrostu (CAGR) rynku technologii blockchain na lata 2021-2028 to aż 82,4%. W rozwoju tej technologii uczestniczą firmy technologiczne, banki, instytucje finansowe, firmy ubezpieczeniowe i start-upy. Perspektywy rozwoju tej technologii są znaczne. Nawet pomimo faktu, że to na tyle nowa technologia, że trudno ostatecznie stwierdzić czy rzeczywiście wielkość tego rynku będzie aż tak duża, jak zapowiadają eksperci.

Jedno jest pewne już teraz. Wybierając tę ścieżkę rozwoju, już wiemy, że w przyszłości Twoje perspektywy pracy i szanse na rozwój będą coraz większe.

Najnowsza technologia

Nie od dzisiaj wiadomo, że programiści szczególnie cenią sobie pracę z najnowszymi technologiami. Takimi, które stawiają przed nimi coraz nowsze wyzwania i pozwalają im się rozwijać w nowych dziedzinach. Wybierając blockchain jako swoją specjalizację, możesz być pewny, że nie spotka cię monotonia czy nuda w projekcie. 

Dobre zarobki

Branża IT jest w czołówce pod względem wysokości wynagrodzenia wypłacanego swoim pracownikom. Blockchain deweloperzy również mogą liczyć na bardzo dobre zarobki, nawet jeśli nie mają doświadczenia w blockchainie, ale sami zgłębiają tajniki tej technologii i mają wiedzę w tym temacie.

Kim jest programista blockchain?

Programista blockchain to osoba zajmująca się optymalizacją i budowaniem systemów opartych na technologii blockchain, takich jak: smart kontrakty, dapps, czy protokoły.

Programista blockchain powinien posiadać wszechstronną wiedzę o różnych językach programowania, ale zapewne najbliżej mu do backend dewelopera. Jednak różnica tkwi tu w samych założeniach blockchaina i DLT (distributed ledger technology). 

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać blockchain developerem?

Umiejętności potrzebne w pracy na stanowiskach związanych z tą technologią to:

  • Umiejętności analityczne – potrzebne nie tylko w blockchainie, ale na każdym innym stanowisku w branży IT.
  • Dbałość o szczegóły – technologia blockchain wymaga szczególnej uwagi programisty. Produkty oparte na blockchainie często przetwarzają znaczące ilości kryptowalut, dlatego są narażone na ataki, a luki w oprogramowaniu prowadzą do ogromnych strat.
  • Język angielski – wymagany również na innych stanowiskach w firmach IT ponieważ praktycznie wszystko związane z IT, jest oparte właśnie na języku angielskim.
  • Dodatkowe umiejętności to np. znajomość integracji z usługami chmurowymi czy zrozumienie technologii front-endowych.
  • Wszechstronność i szybkość uczenia się. Miesiąc w krypto to jak rok w innej technologii. Często nowe ficzery w danym blockchainie są wypuszczane, zanim powstanie do nich dokumentacja.

Jak zostać blockchain developerem krok po kroku?

Nauka tej technologii to zdecydowanie coś dla wytrwałych i ambitnych, wymaga zarówno samodyscypliny jak i zainteresowania samym tematem. Jeśli nie jesteś pewien, ale bardzo interesuje Cię tematyka blockchain, warto zainwestować czas w rozwinięcie swoich umiejętności, ponieważ ta praca daje wiele satysfakcji i można być częścią nowej i przyszłościowej dziedziny. 

Ciągle brakuje specjalistów w tej młodej dziedzinie, dlatego jest duża szansa, że pracodawca na początku Twojej kariery nie będzie wymagał doświadczenia w pracy z blockchainem. A ścieżka jest już utarta i nie wydaje się skomplikowana:

  1. Studia informatyczne
    Podstawowym krokiem, który musi przejść każdy programista blockchain to dogłębne poznanie wybranego języka programowania. Studia na kierunku Informatyka tworzą solidne podstawy więc potem pozostaje już tylko zgłębianie wiedzy o blockchainie. 
  1. Interesuj się blockchainem
    Wiedza o tym jak działa blockchain, smart kontrakty czy dapps to podstawa. Dostępne są kursy i szkolenia, które pomogą Ci usystematyzować wiedzę i przedstawią zastosowania tej technologii. Dodatkowo, technologia bardzo szybko się rozwija, dlatego warto też śledzić nowinki blockchainowe.
  2. Zacznij kodować
    Następnym krokiem, który zdecydowanie przybliży Cię do pracy w firmie IT związanej z blockchainem, to sprawdzenie swoich umiejętności programowania. Możesz w tym celu wykorzystać grę Capture the Ether, w której “hackujesz” smart kontrakt, aby przyswoić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Takie doświadczenie zdecydowanie pomoże Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko blockchain dewelopera!
  3. Aplikuj!
    Zapotrzebowanie na programistów blockchain jest ogromne, a firmy IT stale szukają osób na to stanowisko. Dla absolwentów są również organizowane specjalne płatne staże. Dlatego, jeśli masz już podstawy i możesz pochwalić się fragmentem kodu na blockchainie, to jesteś gotowy, aby zająć się tą technologią na poważnie!

Kto szuka blockchain developerów?

Jeśli jesteś zdecydowany na pracę w blockchainie, aplikuj do firm, które się w tym specjalizują, jak Ulam Labs. 

Jesteśmy jedną z firm, które tworzą oprogramowanie głównie dla klientów Fintech, prężnie działamy w sektorze kryptowalut i NFT, a naszą podstawową technologią jest właśnie blockchain. 

Jeśli interesujesz się blockchainem i chciałbyś spróbować pracy w tej technologii, sprawdź nasze staże, które organizujemy dla studentów i absolwentów wrocławskich uczelni. Podczas stażu weźmiesz udział w ciekawych projektach i możesz liczyć na wsparcie całego teamu. Po zakończeniu takiego stażu wyniesiesz praktyczną wiedzę o tej technologii, a może nawet pozostaniesz w szeregach firmy jako blockchain deweloper! 

Jeśli swoją karierę łączysz z tą technologią, aplikuj do nas!

Link do strony Kariera: https://careers.ulam.io/

Autor: 

Anna Buczak – Content Manager w Ulam Labs  (www.ulam.io)