PRACA ZDALNA vs PRACA STACJONARNA – nowe pytanie na rynku pracy

  • Tylko pies zmusza Cię do wstawania z łóżka przed 10-tą rano?
  • Nie lubisz komunikacji miejskiej, a zaparkowanie pod większością biurowców graniczy z cudem?

wreszcie:

  • Chcesz być Panią/Panem własnego czasu i pracować o wybranej porze?

Przynajmniej jedna odpowiedź na TAK wskazuje, że praca zdalna wydaje się być dla Ciebie.

To oczywiście duże uogólnienie z mojej strony. Powody rozpoczęcia lub utrzymania pracy zdalnej mogą być dużo poważniejsze. Związane z naszą sytuacją rodzinną, zdrowiem, stylem życia, a nawet cechami osobowości. Jesteś introwertykiem? Ta cecha może predysponować Cię do pracy zdalnej. Twój mózg otrzymuje tyle bodźców ze strony własnego organizmu, że bodźce zewnętrzne (chociażby w postaci rozmownych współpracowników) są zbędne, utrudniają Twoją pracę. Uwaga! Ekstrawertyk wręcz przeciwnie. On będzie potrzebował bodźców ze świata zewnętrznego, ponieważ to napędza go do działania i mobilizuje do wykonania zadań. Praca stacjonarna będzie najlepsza dla jego wydajności.

Z tego lub innych powodów możesz być w gronie osób, które nie podzielają zachwytów innych nad pracą zdalną lub zwyczajnie nie są ostatecznie przekonane czy to dla nich. Spróbuję przybliżyć Ci obszary oraz pomysły, które można wziąć pod uwagę aby rozwiać przynajmniej część wątpliwości.

Praca zdalna czy stacjonarna to jeden z elementów środowiska/otoczenia zewnętrznego, jakie rozpatrujemy podejmując zawodowe decyzje. Zgodnie z propozycjami Richarda Bollesa zawartymi w publikacji Jakiego koloru jest Twój spadochron?, myśląc o środowisku zewnętrznym, rozważamy min.: pracę w pomieszczeniu lub na zewnątrz, w małej lub w wielkiej firmie, w pokoju z trzema współpracownikami czy na tzw. open space office, w dużej lub małej odległości od miejsca zamieszkania itp. Wybór zgodny z naszymi oczekiwaniami decyduje o tym czy praca przyniesie nam satysfakcję, odniesiemy w niej sukces, a wreszcie czy dłużej ją utrzymamy. Obecnie środowisko zewnętrze wzbogaciło się o kolejny obszar warty zastanowienia, rozróżnienie pomiędzy: PRACĄ ZDALNĄ, HYBRYDOWĄ lub STACJONARNĄ. Gdy Bolles tworzył swój „Spadochron” nie domyślał się pewnie, że za kilka lat ważnym czynnikiem będzie decyzja o tym, która z tych form jest nam bliższa. Co więcej, że czynnik ten od czasu rozpoczęcia pandemii, stanie się dla wielu osób wręcz decydującym kryterium o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy.

___________________________________________________________________________

„Rośliny, które pięknie rozkwitają rosnąc na poziomie morza, najczęściej więdną, gdy się je przesadzi w góry… .”[i]

Oczywiście zachęcam Cię do prześledzenia i zastanowienia się nad wszystkimi warunkami zewnętrznymi, które są istotne przy wyborze miejsca zatrudnienia – dziś jedynie o jednym z nich – formie pracy. A konkretnie o pracy zdanej.

Przyjrzyj się własnym kompetencjom i doświadczeniom oraz rozważ wszystkie „za” i „przeciw”.

przypadek nr 1

Masz pracę – która po zakończeniu pandemii może zmienić formułę na pracę stacjonarną? A Ty już przywykłaś/-eś do wygody?

A może przypadek nr 2?

Do tej pory nie pracowałeś zawodowo, ale podskórnie czujesz, że stacjonarne wykonywanie zadań jest dla Ciebie męczące i lubisz wyjść na spacer między zadaniem A a B.

Jeśli pierwsze stwierdzenie jest Ci bliższe:

  • Zastanów się czy Twoja obecna praca jest w pełni możliwa do wykonania w trybie zdalnym/online?
    Jeśli tak, to może Twoja obecność w firmie może ograniczyć się do 1-2 dni kiedy to przekażesz materiały/dokumenty członkom ekipy lub odbędziesz ważne dla kultury firmy integracyjne spotkanie? Być może to rozwiązanie jest dla Ciebie satysfakcjonujące – hybrydowy sposób pracy? Hybryda to zdecydowanie coś więcej niż praca stacjonarna – rozważ tę opcje.
  • po drugie: Przygotuj sobie listę rzeczy, które mogą umknąć Ci lub są narażone na nieodpowiednie wykonanie przy okazji Twojej nieobecności. I zastanów się jak można temu zapobiec? Innymi słowy postaraj się zaplanować profilaktyczne działania, które wdrożysz by zapobiec awarii. Np.: potrzeba dostarczenia dokumentów w innym dniu niż zaplanowany: może kolega z biurka obok pomoże (zapytaj go o to wcześniej?). Klienci, którzy jednak chcą spotkać się face to face: z góry wyznacz dni dyżurów, gdy jesteś dostępny w firmie.
  • po trzecie: Zanim zrezygnujesz z wykonywanej stacjonarnie przed pandemią pracy i rzucisz się w wir poszukiwań jej zdalnego zastępnika, porozmawiaj ze swoim przełożonym. Może widać światełko w tunelu? Przygotuj plan działania, zaprezentuj proponowany harmonogram zadań i spróbuj porozmawiać w oparciu o fakty.

Przypadek drugi to często decyzja o przebranżowieniu się lub dostosowaniu swoich umiejętności do potrzeb „zdalnego rynku pracy”.

Jeśli do tej pory nie pracowałaś/-eś, dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy Twoje kompetencje, takie jak: dobra organizacja pracy własnej, umiejętność zarządzania sobą w czasie czy motywacja i koncentracja, są na tyle rozwinięte, by bez wahania osadzić się w pracy zdalnej?. Test można przeprowadzić na mniej wymagających zadaniach, które możesz znaleźć na stronach typu: https://www.myiyo.com czy https://epanel.pl .

A może będąc studentem zaczniesz od udzielania korepetycji online? To będzie namiastka sprawdzenia swoich kompetencji z zakresu komunikacji online. Umiejętności przekazywania wiadomości, poleceń i udzielania feedbacku drugiej osobie za pomocą komunikatorów. Przydatne adresy gdzie możesz szukać tego typu ofert to chociażby: https://korepetycje.net czy http:/preply.com.pl

Może kurs online/krótkie szkolenie   pomoże Ci w dokonaniu pewnych zmian, wdrożeń, pomysłów na siebie? Dzięki takim „próbkom pracy” możesz stwierdzić czy dany zawód/stanowisko to obszar, w którym chcesz się rozwijać. Czy jest dla Ciebie dostępny i przystępny. Czy czujesz, że zadania przypisane do stanowiska odpowiadają Ci, a korzyści materialne i pozamaterialne pozostają w Twoim zasięgu. Jedną z propozycji może być skorzystanie z platformy: https://www.udemy.com / lub https://www.coursera.org

A jeśli jesteś jeszcze przed wyborem ostatecznego miejsca pracy to pamiętaj, że są takie stanowiska i branże, w których specyfikę praca zdalna jest już wpisana. Oto kilka przykładów: programista, grafik, tester, architekt, copywriter, korektor tekstów, tłumacz tekstów, dziennikarz, księgowy czy wytwórcy/artyści, którzy sprzedają swoje dzieła w Internecie. Przykłady można mnożyć, a z każdym miesiącem pojawiają się nowe stanowiska, zawody i pomysły na pracę zdalną. Włącz ciekawość 😊.

____________________________________________________________________

Osoby, które pierwsze doświadczenia pracy stacjonarnej i zdalnej mają już za sobą, dostrzegają plusy i minus każdej z nich. Weź je również pod uwagę. Oto najczęściej przytaczane.

Przewaga pracy stacjonarnej nad pracą zdalną;

  • socjalizacja ze współpracownikami jest dla mnie bardzo ważna;
  • tylko w firmie jest możliwa praca w inspirującym i energetycznym środowisku;
  • możliwość uczenia się od innych osób – szczególnie u młodych pracowników – jest kluczowa;
  • mam nieograniczony dostęp do urządzań, a czasami też do ciszy…;
  • odpowiedzialność zapewnienia odpowiednich warunków pracy leży po stronie pracodawcy.

Przewaga pracy zdalnej nad stacjonarną:

  • moje biuro jest 80 minut drogi od mojego domu, 3 godziny dziennie spędzałem w aucie;
  • koniec z szukaniem sal konferencyjnych – wirtualna zawsze jest dostępna;
  • w domu zarządzam mailami i wiadomościami w wybranej kolejności, nikt mi nie przeszkadza;
  • mogę opiekować się chorym dzieckiem pozostającym w domu i jednocześnie pracować;
  • oszczędność pieniędzy przeznaczanych na transport, jedzenie poza domem i na formalny strój jest dla mnie istotna.

Przemyśl, zastanów się, spróbuj swoich sił w para zawodowych działaniach i wybierz świadomie.

Jeśli chcesz porozmawiać o tym z doradcą zawodu – Nasz Zespół czeka na Ciebie.

opracowała: Karolina Urbańska


[i]R. Bolles, Jakiego koloru jest Twój spadochron?, Warszawa, Studio Emka 2011, s.222