Opis projektu
Energia potrzebna do zasilania procesu wytwarzania biometanu jest zazwyczaj produkowana przez jednostki kogeneracyjne, które wytwarzają zbliżoną ilość energii elektrycznej i ciepła.
Zimą potrzeby energetyczne instalacji biometanowej są dobrze pokrywane przez kogenerację, jednak latem zapotrzebowanie na ciepło znacząco spada lub wręcz zanika, co oznacza, że nadmiar ciepła musi być odprowadzany do atmosfery za pomocą chłodnic.
W związku z tym połączenie instalacji fotowoltaicznej (PV) z instalacją biometanową może być bardzo korzystne. Elektrownia PV wytwarza energię dokładnie wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie lub żadne, dzięki czemu jednostka kogeneracyjna może zostać ograniczona lub całkowicie wyłączona. Skutkuje to mniejszym zapotrzebowaniem na biogaz (lub większą jego dostępnością do produkcji biometanu), a także dłuższymi przerwami serwisowymi dla urządzeń kogeneracyjnych.
Cel projektu
Celem projektu jest stworzenie narzędzia symulacyjnego w Excelu, które pozwoli ocenić potencjał zastępowania energii z jednostki kogeneracyjnej energią z instalacji PV. Symulacja będzie uwzględniać różne czynniki, takie jak lokalizacja, wielkość instalacji, orientacja paneli, zastosowanie magazynów energii oraz charakterystyka pracy kogeneracji.
Szansa:
Projekt realizowany jest w języku angielskim i może zostać zaliczony jako:
- praktyka studencka,
- praca inżynierska / magisterska.
Więcej informacji
- Poziom stanowiska praktykant