Pratt & Whitney 464 views

Follow

This company has no active jobs

Pratt & Whitney

About Us

Pratt & Whitney Kalisz jest największym zakładem produkcyjnym branży lotniczej w Wielkopolsce. Zatrudnia ponad 1300 pracowników specjalizujących się w produkcji komponentów i części do silników lotniczych.

Obecnie firma jest głównym dostawcą Pratt & Whitney w trzech kluczowych obszarach: złożonych kół zębatych, wałów głównych silników, aparatów kierujących. Uczestniczy również w produkcji komponentów do nowego typu przekładni FGDS do najnowszego silnika lotniczego w rodzinie Pratt & Whitney PW 1000 Pure Power. Jest to najnowszej generacji silnik lotniczy z innowacyjną przekładnią redukcyjną. Wyróżnia go nie tylko zaawansowana technologia, ale i dbałość o środowisko naturalne – spala mniej paliwa, emituje mniej dwutlenku węgla, jest bardziej cichy. Silniki te, napędzają m.in. samoloty Airbus A320 NEO.

Właścicielem oraz głównym klientem firmy jest Pratt & Whitney Canada, która zatrudnia obecnie ponad 10 000 pracowników w 200 krajach. Pratt & Whitney Kalisz istnieje od 1992 roku. Firma powstała jako joint venture Wytworni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kalisz oraz Pratt & Whitney Canada.

Pratt & Whitney projektuje, produkuje i serwisuje najbardziej zaawansowane silniki lotnicze na świecie oraz pomocnicze jednostki zasilające APU (auxiliary power units) do samolotów cywilnych i wojskowych. Firma z główną siedzibą w East Hartford w Connecticut, zatrudnia 43 000 pracowników na całym świecie, a w 2019 roku osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 21 miliardów dolarów. Pratt & Whitney jest jedną z czterech firm, które tworzą Raytheon Technologies Corporation.