Jesteście?? Nareszcie!!

Rozpoczynamy kolejny rok akademicki, jednak w zupełnie innej atmosferze niż w poprzednich latach. W związku z pandemią, wiele osób zastanawia się w jakiej formie będzie realizowany nadchodzący semestr. Forma nauczania wpływa na wiele wyborów i  aspektów życia studentów. Niepodważalną zmianą, a dla części studentów atutem, w przypadku nauki stacjonarnej jest możliwość wyjazdu z domu rodzinnego aby móc studiować i czerpać przyjemności z życia w dużym mieście z dala od czujnego oka rodzica, w gronie przyjaciół, nowych ważnych osób, mając okazję do sprawdzenia swoich umiejętności, zorganizowania sobie samemu życia w nowym miejscu.

Wszyscy, którzy przyjeżdżają na uczelnie z odległych miejscowości muszą podjąć decyzje, czy wynająć mieszkanie/stancje/ akademik na najbliższe miesiące, co wiąże się z kosztami finansowymi a także w przypadku pierwszorocznych, jak co roku, także emocjonalnymi. W tym roku pojawiają się pytania o to czy warto wynajmować?, jak długo potrwa nauka stacjonarna?, czy wróci ponownie nauka zdalna a koszty wynajmu zostaną, mimo powrotu do domu, na długo?.

Tegoroczne otwarcie semestru jest szczególne, ponieważ wszyscy oswajamy się z powrotem do stanu, który kiedyś znaliśmy i był dla nas oczywisty. Jednak okres pandemii zmienił nasze przyzwyczajenia, spostrzeganie naszego funkcjonowania na kampusie, wykorzystywanie czasu podczas zajęć oraz pomiędzy wykładami. Niektórym, funkcjonowanie online, otworzyło furtkę do studiowania na więcej niż jednym kierunku na uczelniach również znacznie od siebie oddalonych.

Zmiany w sposobie kontaktu z uczelnią, nauczyły nas funkcjonowania w zupełnie inny sposób co budziło, często, nasze skrajne emocje. Nauka zdalna została skonfrontowana i oceniona w stosunku do stacjonarnej przez samych eksploratorów. Na podstawie badań z grudnia z 2020 roku przeprowadzonych przez firmę WeWork[1] we współpracy z firmą badawczo-doradczą Brightspot Strategy  wynika, że studenci studiujący jedynie zdalnie są o połowę mniej zadowoleni w porównaniu

ze studentami studiującymi stacjonarnie. Stały, bezpośredni kontakt z innymi ludźmi, poznanie osób pochodzących z innych krajów, reprezentujących inne obyczaje i normy kulturowe to bardzo intensywne i rozwojowe doświadczenie. Przebywanie na uczelni daje okazję do uczestniczenia w wydarzeniach, spotkaniach, które są okazją do rozwoju zainteresowań, kompetencji oraz zdobycia wiedzy w inny niż poprzez wykłady sposób.

Brak kontaktu bezpośredniego z ludźmi sprawił, że zaniedbaliśmy trening zwiększania naszych kompetencji, szczególnie tych miękkich, trenowanych w bliskim kontakcie. Ograniczyliśmy się do rozmowy w „okienku”, a prawdziwe relacje zastąpiliśmy mailami, komunikatorami i wysyłaniem memów ilustrujących nasz aktualny nastrój. Z powodu lęków i obaw zapomnieliśmy jaką przyjemność sprawia obcowanie z ludźmi w świecie realnym, tym gdzie wypowiedziane słowa nie można usunąć backspacem.

Wracając na uczelnie, nie myślcie jedynie o strachu czy obawie, że duża ilość osób jest dla Was niebezpieczna ale czerpcie przyjemność z kontaktów towarzyskich, korzystania z możliwości jakie dają spotkania i wydarzenia organizowane przez zewnętrzne firmy na terenie kampusu a w końcu korzystajcie w pełni w zajęciach, niezależnie od dostępu do Internetu.

Choć powtarzają się opinie, że studenci nie czekają na studiowanie stacjonarne, ponieważ zauważyli korzyści wynikające z nauki zdalnej i możliwości podjęcia dodatkowych aktywności, to z rozmów naszych doradców ze studentami wynika, że w dłuższej perspektywie nauka zdalna i brak przywiązania do uczelni może wpływać na krytyczną ocenę przydatności zdobytej wiedzy oraz jakości kształcenia.

Puk Puk??

Zapraszamy Was..

niezmiennie do Biura Karier, chętnie porozmawiamy z Wami na temat Waszych pomysłów i planów na przyszłość, jeśli chcecie otrzymać szczegółowe informacje o swoich kompetencjach, zdolnościach i predyspozycjach skorzystajcie z testów psychometrycznych i omówcie wyniki z doradcami.

Szukacie pracy/staży?  

  • skorzystajcie z naszej bazy i znajdźcie ofertę na którą warto zaaplikować;
  •  stwórzcie z nami wyróżniające się CV oraz sprawdźcie jak radzicie sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej;

Brakuje Wam umiejętności komunikacyjnych, nie macie przekonania, że potraficie pracować w grupie?

  • nasze szkolenia będą odpowiedzią na Wasze potrzeby, to dodatkowa informacja do umieszczenia w dokumentach aplikacyjnych;

Jesteście na rozdrożu?, straciliście pewność, że kierunek studiów który wybraliście jest tym, w którym chcecie się rozwijać?

A może….

Dobrze wybraliście specjalizacje ale nie wiecie jakich wyborów dokonać aby szybko zostać dostrzeżonym przez pracodawców i płynnie rozwijać swoje kompetencje branżowe, pożądane na rynku pracy?

  • Wybierzcie Mentora, który ten etap ma dawno za sobą, sam osiągnął wysoki status zawodowy a teraz chce Wam pomóc w znalezieniu własnej drogi do sukcesu!

Można Cię spotkać na korytarzach uczelni???

 17.11.2021 szukać Cię będzie wielu pracodawców, którzy będą prezentowali firmy podczas Akademickich Targów Pracy, pamiętaj aby do tej daty mieć przygotowane CV ( umów się z doradcą!) oraz listę pytań, które chcesz zadać ale nie miałaś/ miałeś wcześniej okazji – lepszej nie będzie!!!!!!!!!

Zapraszamy zespół Biura Karier

Przygotowała Ewelina Misiewicz


[1] https://www.wework.com/pl-PL/ideas/research-insights/research-studies/the-impact-of-covid-19-on-the-university-student-experience