Wszystko ma swój właściwy czas

Jeżeli czujesz się przytłoczona/przytłoczony obecną sytuacją, przeczytaj krótki artykuł i dowiedz się co możesz zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać czas pandemii. 

Ostatnio przypomniałem sobie o utworze, którego dawno nie słuchałem, a który niesie ze sobą dużo życiowej mądrości. Chodzi mianowicie o Turnturnturn zespołu The Byrds (link poniżej). Lubię tę piosenkę nie tylko przez muzykę, ale przede wszystkim przez tekst, w którym głównym przesłaniem jest to, że wszystko ma swój czas.  

Pomyślałem o tym w kontekście pandemii i związanymi z tym trudnościami, które nas dotykają. Parafrazując słowa utworu: jest czas, kiedy pandemii nie ma i czas, kiedy pandemia jest, czas rzeczy przewidywalnych i czas niepokoju, czas normalnego życia i czas obostrzeń. „There is a season and a time to every purpose under heaven”.  

Myślę o tym również z perspektywy wspierania rozwoju zawodowego i chcę podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które, mam nadzieję, pomogą Wam w tym czasie: 

  1. Zaakceptuj sytuację.  

Pandemia spowodowała częściową zmianę naszego życia i naszych zachowań, a każda zmiana (tranzycja) powoduje stres i często związany z nim niepokój. Częstym przejawem problemów związanych ze zmianą jest zaprzeczenie, które samo w sobie nie prowadzi do konstruktywnych rozwiązań. Konieczne jest zatem pogodzenie się z nową sytuacją i akceptacja zmienionej  
w jakimś stopniu rzeczywistości. Z tego punktu można następnie znaleźć rzeczy, na które mamy wpływ i starać się polepszyć sytuację. 

  1. Pandemia minie.  

Nie chcę zabrzmieć jak jasnowidz, znający przyszłość, ale tak jak uczy historia, wszystkie wydarzenia prędzej czy później mijają, bądź zmieniają swoją formę. Analogicznie będzie  
z obecną sytuacją – w końcu wrócimy do normalnego życia. Warto mieć tą świadomość, bo pomaga ona w motywowaniu się do codziennych zadań i przedsięwzięć – o wiele łatwiej przychodzi nam angażowanie się w działania, kiedy wiemy, ,ze ich pozytywne skutki będą trwały przez dłuższy czas. 

  1. Rzeczy ważniejsze.  

W pierwszej zwrotce The Byrds śpiewają o czasie narodzin i czasie umierania. Zachęcam Cię do tego, abyś pomyślała/pomyślał o swojej karierze w dalszej perspektywie. Świadomość, tego że nasze życie na ziemi nie będzie trwało wiecznie pomoże Ci w ustaleniu co jest dla Ciebie ważne i dla czego warto poświęcać swój czas i energię.  

Zostawiam Wam te trzy wskazówki oraz piosenkę „Turn, turn, turn”, i życzę Wam zdrowia i samych dobrych dni.  

– Marek Świeściak, Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej